Program detaliat Zilele Clujului - 23, 24 si 25 mai 2014

Scris de  Mai 23, 2014

Zilele Clujului au începtul! Urmează o saptămână plină, în care nu vei știi la ce eveniment să participi deoarece sunt împrăștiate prin tot orașul. Sfatul nostru e să vezi ce ți se potrivește, ce îți place și să le iei la rând pentru că nu vrei să ratezi nimic.

PROGRAM:

 

Vineri

23 mai

Sâmbătă

24 mai

Duminică

25 mai

Piaţa Unirii 17:00 Parada de deschidere a Zilelor Clujului
17:45 Transylvania College Music Show
18:20 Arpi & Zip Band
19:00 LALA Band
20:00 Dj Project
21:00 Cargo
22:00 Loredana
11:00 Zumbathon Caritabil
5000 de clujeni sunt invitaţi să stabilească un Record Naţional  în ritm de Zumba!
Asociaţia pentru Solidaritate şi Empatie Claudia Safta şi Ramona&Friends

19:00 Spectacol de Operetă Viva Vox cu participarea Academiei de Muzică “Gheorghe  Dima”
20:00 Gala Operelor Clujene
Opera Naţională Română şi Opera Maghiară de Stat
21:30 Concert extraordinar: Vlad Miriţă, Iordache Basalic, Marcel Pavel

15:00 – 23:00 Regal folcloric
Ansambluri folclorice:
Mărţişorul, Tradiţii, Dor Transilvan, Ansamblul folcoric de dansuri ţigăneşti din Someşeni, Ansamblul german Korona
Ansamblul folcloric din Ungaria
Grupul Iza
Orchestra Mazel Tov
Orchestra Regal Transilvan

Solişti:
Veronica Macarie Moldovan, Ioana Şteţco, Oana Bozga, Lucia Potra
Veta Biriş
Sava Negrean Brudaşcu
Ionuţ Fulea
Dinu Iancu Sălăjanu
Aurel Tămaş
Nicolae Furdui Iancu
Dumitru Fărcaş

 

Piaţa Muzeului

14:00 – 18:00  The Youth Corner
16:00 şi 17:00 Teatru de animaţie Doza de viaţă
Fundaţia Creştină de Ajutorare , A.N.A. - CPECA

18:30 Concertele trupelor clujene:
Academic Jazz Band
Hot Club de Cluj
Jump
3 O'clock
Aldo Blaga & Tzika Sax

14:00 – 18:00 The Youth Corner
18:30  Concerte
 3 O'clock
 Rattlejack
 Glass Fish
 Skydive
 1 Minut
14:00 – 18:00 Youth Corner
16:00 Rotaract Social Show-off
Concert de promovare trupa Full Version
18:30 Seara de muzică clasică:
Olga Bordaş, Alexandra Hordouan, Horaţiu Ruşti
 Alin Dan Rusu, Eva Chiş
Ad Libitum Voices
The Mood Quartet
Nicolas Simion Trio – în memoriam Jancy Körössy
Devas

Str. Mihail Kogălniceanu

10:00 – 22:00:
▪ Promenada Multiculturalităţii – „UBB – aduce o lume într-un oraş”
▪ Promenada Cărţilor
▪ Târgul Meşterilor Populari
▪ Târguţu’ Vintage
▪ Scena Urbană – Point of View
17:00 Tur ghidat al străzii M. Kogălniceanu
Ghid: prof. Ovidiu Pecican


20:00 Number – artă contemporană
O scenă atipică pe care publicul devine actor, dansator şi muzician
Improvizaţie în sculptură monumentală cu artiştii francezi:
Denis Tricot – sculptor, Gill Viander – arhitect şi coregraf, Eric Cordier – muzician

▪ Festivalul Culinar Internaţional cu următorul program:
16:00  Demonstraţie culinară cu degustare gratuită Paella
 -preparatul provine din zona lacului Albufera, Spania Restaurant LOS TOREROS
16:30 Prezentare preparat românesc cu degustare gratuită: Tocăinţă măcelărească Valahia
Restaurat VALAHIA
16:50 Asociaţia Somelierilor din România prezintă rodul podgoriilor Recaş - degustare gratuită
17:10 Expoziţie artă culinară
17:30 Preparare franţuzesc “Pochet a la facon du chef„
 Demonstraţie Maestru Bucătar ADRIAN POP
17:40 Cocktail Flair Show – Echipa barmanilor profesionişti din Cluj
18:00 Arome Healthy Hour – Energizare cu fresh-uri şi sucuri naturale – Insula Arome
18:30 Preparare si degustare gratuită Limba de vita cu sos vanatoresc
 Restaurant MIKO
19:00 Chef Cezar Muntean prezintă pentru degustare Osso Buco de vita rasa Charolaise
19:30 Demonstraţie culinară Memo 10
20:00 Dans Gravity

10:00 – 22:00
▪ Promenada Multiculturalităţii  - “UBB – aduce o lume într-un oraş”
▪ Promenada Cărţilor
▪ Târgul Meşterilor Populari
▪ Târguţu' Vintage
▪ Scena Urbană – Point of View


17:00 Tur ghidat al străzii M.Kogălniceanu
Ghid: prof. Ovidiu Pecican


18:00 Number – artă contemporană
▪ Festivalul Culinar Internaţional (Strada Mihail Kogălniceanu)

10:00 Start preparare Record Ardelenesc, peste 2500 de porţii de Ciorbă ardelenească de purcel
10:10 Povestea ceaunului de 2000 L descoperit după 2000 de ani in bucătăria Restaurantului Black Tulip Dej
10:30 Prezentarea produselor Selgros- materia primă necesara pentru Recordul Ardelenesc
11:00 Degustare sucuri naturale - surpriză Frescobar
11:30 Surprize si salate de primavera cu Chef Daniel Grosu
11:50 Prezentarea mirodeniilor ardeleneşti pentru cele peste 2500 de porţii de Ciorbă ardelenească de purcel
12:00 Educaţie alimentara pentru copii- Asociaţia Slow Food Turda
13:00 Demonstraţie culinara niponă – Tokio Japanese Restaurant
13:30 Demonstraţie culinară coreeană - Kimbap (sushi coreean) – Taste of Asia
14:00 Chef Cezar Muntean prepara pentru degustare gratuită Antricot de vită rasă Limousine
14:30 Asociaţia Somelierilor din România rasfaţă degustatorii cu vinuri nobile din Crama Oprisor
15:00 Prezentare culinar cu degustare – Fructe de mare – Restaurant Los Toreros
15:30 Demonstraţie culinară tradiţională cu degustare - Sarmale întoarse – Chef Cosmin Toma
16:00 Preparare şi degustare gratuită Rasol bavarez pe varză murată - Restaurant Karolina Augusta
17:30 Finalizare Record Ardelenesc- peste 2500 de porţii de Ciorbă ardelenească de purcel vor fi oferite publicului
18:00 Demonstraţie culinară - Restaurantul Memo 10
18.30 Demonstraţie culinară - Ruladă din păstrăv bordeaux umplut cu legume  (Chef Cosmin Toma)
19:00 Demonstraţie culinară maghiară
19.30 Prezentare cocktail & Flair Show - Echipa barmanilor profesionişti din Cluj

▪ Concerte pe scena de pe str. Mihail Kogălniceanu
20:00 Tony Jay
Trupa Acces

10:00 - 22:00

Promenada Multiculturalităţii
UBB Aduce o lume într-un oraş

Promenada Cărţilor
Tâgul Meşterilor Populari
Tâguţu' Vintage

120:00 Expoziţia  Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare
Turistică – proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie,
Universitatea „Babeş-Bolyai

Scena Urbană – Point of View
17:00 Tur ghidat al străzii M. Kogălniceanu
Ghid: prof. Ovidiu Pecican
18:00 Number - Artă contemporanã

Festivalul Culinar Internaţional (Str. Mihail Kogălniceanu)

14:00 Preparat indian Chef Adrian Pop
14:30 Preparat - Chef Daniel Grosu
15:00 Preparat italian - IL Milanese
16:10 Preparat - Chef Cosmin Toma
17:10 Sfatul nutriţionistului - Frescobar
18:30 Show culinar japonez - Tokyo Japanese Restaurant
18:55 Arome Healty Hour
19:00 Preparat Mexican – Chef Cezar Munteanu
19:30 Degustare de vin - Crama Nachbil
Asociaţia Somelierilor din România

Program spectacole pe scena de pe strada Mihail Kogălniceanu:

15:30 Teatru în spaniolă
Catedra de spaniolă a UBB
Liceul Teoretic “Eugen Pora”

16:30 Fabulă pentru copii
Regele Culorilor
Associaţia Culturală de la Pergamena, Parma
Studenţii secţiei de italiană

18:00 Spectacol de Tarantella
Centrul Cultural Italian

19:00 Concert de muzică şi dansuri latino-americane
Fabian Sanchez
În cadrul M.I.D.O.

20:00 Seara de folk
Moşuţiu Bogdan,  Pop Raluca
Grupul Duet, Captive Outside, Grupul Gemini
Fodor Flavia, Borbei Georgiana, Cadiş Tania, Iacob Ştefan, Toldaş Ruben, The World
Duetul Bălcescu, Ioana Mureşan, Raluca Marinescu
Cătălin Condurache & Sandy Deac
Florin Săsărman

Casino - Centrul de Cultură Urbană

12:00 Proiecţie foto “Guest Worker”
Peter Korniss
În cadrul Photo Romania

11:00 Parada automobilelor retro
Casa de Cultură Municipală
Asociaţia Clujul de Altădată


12:00 Dezbatere: La cafea cu Ana Blandiana


19: 00 Vernisaj Drew Gardner
În cadrul Photo Romania

12:00 Dezbatere: La cafea cu Julieanne Kost
În cadrul Photo Romania

Str. Potaissa – Zidul Cetăţii

19:00 Deschiderea Taberei Antice şi a Taberei Medievale Tabăra Antică
10:00 – 22:00
Ateliere de pielărie, ceramică, ţesătorie, fierărie
Inspecţia trupelor, instrucţia recruţilor, antrenamente cu arcul, suliţa
18:00 – Ceremonia de ridicare a oraşului la gradul de municipiu de către împăratul Hadrian
19.30 – Demonstaţii de lupte dintre o legiune romană şi daci

Tabăra Medievală
10:00 – 22:00
11:00 Demonstraţii ale breslelor meşteşugăreşti
12:00 Prezentarea echipamentului militar al cavalerilor
13:00 Turnirul cavaleresc internaţional „Mathias Corvinus”
18:00 Demonstraţii tabăra de sec X-VIII
Paladinii de Terra Medies
19:00 Demonstraţii tabăra de sec XIV-XV
Armata Neagră a lui Matei Corvin

Tabăra Antică
10:00-16:00 Activităţi şi ateliere cu publicul
16:00 Bătălie între legiunea romană şi barbari
Tabăra Medievală
10:00 – 20:00 Activităţi şi atelier cu publicul
13:00 Ceremonia de ridicare a Clujului la statutul de oraş liber regal de către Carol Robert de Anjou
15:00 Demonstraţii de dans medieval

British Council

Str. Arany Janos 11
09:00-15:00 Ziua Porţilor Deschise
 -  -

Parcul Central „Simion Bărnuţiu”

10:00 -20:00 The Fun Zone:
Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul
Centrul de Informare Turistică şi O.D.E.T.A.
10:00 -20:00
The Fun Zone
Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul
O.D.E.T.A.

18:00 Ritmurile Clujului
Jam Session deschis
Cercul Întreg

Teatru în cadrul Man.IN.Fest
18:00  Stillman Theater - Austria
18:00 JOHNman – Candyman - Germania

10:00 -20:00
The Fun Zone:
Escaladă, canoeing, slackline, pod indian, zorbing, tir cu arcul

Teatru în cadrul Man.IN.Fest
17:00 Beeldje Living Statues - Olanda

Memo 10

11:00 Ziua culinară indiană
Restaurantul Indigo
11:00 Ziua culinară maghiară
Maeştrii gastronomi din oraşul înfrăţit Pécs
 -
Centrul Cultural German Str. Universităţii 7-9
13:00-18:00 Ziua Porţilor Deschise
 -  -
La terenuri - Mănăștur  16:00 Atelier pentru copii cu Bufniţa Cea Înţeleaptă
19:00 Să vorbim despre hip hop
20:30 Concerte
Beats Remedy
Personal
Cumicu & Ais the Chef
Open Floor pentru artişti debutanţi
Asociţia Colectiv A.  www.colectiva.ro
 12:00 Evenimente dedicate Şcolii L. Rebreanu
- Trupele de majorete MAGIC
- Ansamblul Folcloric Cununiţa
- Prezentare Grădina Şcolii
1400 - 16:00 Ateliere de percuţie cu Cercul Întreg
Atelier de Gătit Sănătos şi Gustos cu Slowfood Turda
18:00 Dezbateri de cartier
20:00 Concerte
Taraful din Pălatca însoţit de Dansatori
Rehab Nation
Dj Socol
 12:00 Eveniment dedicat Colegiului Tehnic Edmond Nicolau
- prezentări de proiecte: “Surse regenerabile de energie" , "O şcoală pentru fiecare"
14:00 Expoziţie şi Prezentare de Cactuşi
17:00 Ateliere pentru tineri
18:00 Teatru de păpuşi (Anima Art) - "Cei Trei Purceluşi"
19.30 Spectacol de Magie
www.colectiva.ro
Centrul Cultural Italian Curtea interioară al U.B.B.
str. Universităţii 7-9
16:00 Curs de Tarantella
Tullia Conte şi Mattia Doto
Laboratorio di Danza Popolare del Sud, Italia
Înscrieri în periada 19-23 mai
 -  -

Cinema Mărăşti

Ziua filmului german
17:00 Der ganz grosse Traum
Lecţii de fotbal (2011)
Regia: Sebastian Grobler

19:00 Wir konnen auch anders
Putem şi altfel (1993)
Regia: Detlev Buck
Partener: Centrul Cultural German

18:00 Ziua filmului italian
"Non ti muovere"
Centrul Cultural Italian
Ziua filmului indian
17:00 The story of India
19:00 Himalaya with Michael Palin

Bulevardul Eroilor

17:00 Austria - Stillman Theater - statuie vivantă (Bulevardul Eroilor)
20:00 Germania - BK Compagnie - Liegen 0° (Bulevardul Eroilor)
În cadrul Man.In.Fest/Teatru Imposibil

11:00 Covorul interculturalităţii

17:00 Demonstraţie de dans: Majoretele Madness; Majoretele din oraşul înfrăţit Pécs

Teatru în cadrul Man.In.Fest:

17:00 Mime The Gap -The Cleaners - UK

20:00 Evo BK Compagnie Berlin

21:00 O noapte cu Edith Piaf - România

Tur ghidat pe bicicletă
19:00 Plecare: Bld. Eroilor/str. Baba Novac
Asociaţia Clujul Pedalează

Casa Matei

13:00 Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj
Identitate Cultural-Istorică şi Promovare Turistică
Clus-Klausenburg-Kolozsvar-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare Turistică –
proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Universitatea „Babeş-Bolyai”

Teatru de stradă:
17:00  Olanda - Beeldje Living Statues - Photographer and his assistant – statui vivante
21:00 Danemarca - A Humdrum Life
În cadrul Man.In.Fest/Teatrul Imposibil

12:00 Clus-Klausenburg-K-Cluj.Identitate Cultural-Istorică şi Promovare Turistică – proiect vizual al studenţilor Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Universitatea „Babeş-Bolyai

17:00 Legenda lui Matei Corvin în Cluj

Teatru în cadrul Man.IN.Fest

17:30 Beeldje Living Statues – Olanda

22:00 A Humdrum Life – Danemarca

Teatru în cadrul Man.IN.Fest
18:00 JOHNman – Candyman - Germania
18:00 Stillman Theater - Austria

Biblioteca Judeţeană “Octavian Goga” Cluj

17:00 Citesc o carte împreună cu copilul meu  -  -

Plaja Grigorescu

18:00 Hai să jucăm Capoeira
Cerc de Capoeira Angola
Cu Cercul Întreg
 -  -

Tur Ghidat

Clujul Multicultural – oraşul comoară
Plecare: ora 18:00, P-ţa Unirii – statuia Matei Corvin
Durata: 2 ore
Cluj Guided Tours

Între istorie şi legendă în Clujul medieval
11:00  Plecare: P-ţa Unirii, Statuia Matei Corvin

Cimitirul Central şi Centrul Istoric – lb. Maghiară
11:00 Plecare: str. M.Kogălniceanu
standul Facultăţii de Istorie şi Filosofie

Marea carte a personalităţilor clujene
11:00 Plecare: P-ţa Unirii, Statuia Matia Corvin
Durata: 2 ore

Cimitirul Central şi Centrul Istoric
Orele 15:00  şi 17:00
Plecare: str. M.Kogălniceanu
standul Facultăţii de Istorie şi Filosofie

Casa TIFF

20:00 “Miracolul după Salome”
Centrul de Limbă Portugheză
20:00 Filmul “È stato il figlio”
Centrul Cultural Italian
20:00 Film turcesc
Institutul de turcologie şi studii central-asiatice

Cetăţuia

 21:30 Fortress Hill/Cetăţuia
Lansarea instalaţiei de sunet şi lumini creată de artistul Frank Schulte şi studenţi clujeni
Organizator: Centrul Cultural German
Instalaţia va fi funcţională în perioada 23-30 mai
 -  -

Str. Fortăreţei

 - 17:00 Degustare de gulyas la ceaun
Preparat gătit de specialiştii în gastronomie din Pécs
 -

Piaţa Mihai Viteazu

 - Teatru în cadrul Man.In.Fest
20:00  Moveo - ARA! Now! Spania
22:00  Form Theater – Pandora - Polonia

22:00 Loja Laboratory Theatre - The Dealers - Kosovo
Spectacol în cadrul Man.IN.Fest

 

Baza Spotivă Unirea

“Fotbal à la Cluj”
Turneul de fotbal pentru copii şi juniori cu peste 1500 de participanţi, 80 echipe şi peste 300 de meciuri!
Organizator: Clubul de fotbal Viitorul Cluj Junior
“Fotbal à la Cluj”
Turneul de fotbal pentru copii şi juniori cu peste 1500 de participanţi, 80 echipe şi peste 300 de meciuri!
Organizator: Clubul de fotbal Viitorul Cluj Junior

“Fotbal à la Cluj”
Turneul de fotbal pentru copii şi juniori cu peste 1500 de participanţi, 80 echipe şi peste 300 de meciuri!
Organizator: Clubul de fotbal Viitorul Cluj Junior

 

Grădina Botanică

 -  -

9:00 – 17:00 Ziua porţilor deschise
15:00 Teatru itinerant pentru copii
Asociaţia Şura

 

Casa de Cultură a Studenţilor

 -  -  11:00 şi 18:00 Spectacolul pentru copii“Fluturi şi Oameni”
Compania de Teatru Passe-Partout – Dan Puric

Parcul Etnografic “Romulus Vuia”
Casa de jocuri

- - 15:00 Cerc de capoeira Angola cu Cercul Întreg
17: 00 Jocuri moldovenești pentru oricine
cu Feri Ségercz
Cercul Întreg
Raisa Iosif

Studentă a Facultății de Drept și absolventă a celei de Științe politice, nu pot funcționa fără cafea și fără a fi mereu ocupată. Sunt fană înrăită a serialelor și ador mâncarea chinezească.

articoleplatite.ro

Lasă un comentariu

banner IARNA 300x600

Recomandare

Fose septice la cel mai bun pret.

autonapoca.ro

Ultimele articole

Facebook

Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii in site, acceptati modul in care folosim aceste informatii.
Detalii Ok Resping